Jest data beatyfikacji ks. Jana Machy

Beatyfikacja ks. Jana Machy, śląskiego męczennika II wojny światowej odbędzie się 20 listopada 2021r. w Katowicach.

2021-06-16

Pierwotnie beatyfikacja kapłana miała odbyć się 17 października 2020 roku w katowickiej katedrze. Została jednak odłożona ze względu na pandemię koronawirusa - podobnie, jak stało się to z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego.

Nowy termin uroczystości zaaprobował papież Franciszek, a datę potwierdził Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy, śląskiego kapłana i męczennika, odbędzie się w sobotę, 20 listopada br., w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - kard. Marcello Semeraro.

Więcej szczegółów o beatyfikacji ks. Jana Machy przeczytać można w serwisie Gościa Katowickiego.

Ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 roku w Chorzowie Starym. Po ukończeniu Śląskiego Seminarium Duchownego przyjął święcenia kapłańskie w czerwcu 1939 roku. Początek jego posługi w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej zbiegł się w czasie z wybuchem II wojny światowej. Ksiądz Jan dał się poznać jako pobożny, rozmodlony kapłan, który każdą okazję wykorzystywał, aby nieść pomoc osobom dotkniętym wojną, szczególnie dzieciom, których ojcowie zostali powołani na front lub aresztowani. Nie różnicował przy tym swojej pomocy na Polaków i Niemców. Zorganizował sieć współpracowników, która pod kryptonimem Konwalia włączyła się w działania Polskich Sił Zbrojnych, zajmując się opieką społeczną nad najuboższymi. Nie podejmowali działań zbrojnych, poświęcając się wyłącznie działalności charytatywnej.

Dwukrotnie wzywany był na przesłuchania na gestapo, nie zaprzestał jednak swojej działalności charytatywnej. W pierwszych dniach września 1941 roku został aresztowany i osadzony w tymczasowym więzieniu policyjnym w Mysłowicach, a następnie w areszcie śledczym w tym samym mieście. W lipcu 1942 roku sąd skazał go na karę śmierci pod zarzutem zdrady stanu. W czasie uwięzienia wielokrotnie był torturowany, nie wydał jednak nikogo z współpracowników, a współwięźniów otaczał opieką duszpasterską. Wyrok śmierci został wykonany 3 grudnia 1942 roku. W liście napisanym bezpośrednio przed śmiercią zwrócił się do bliskich: “Umieram z czystym sumieniem. Żyłem krótko, lecz uważam, że swój cel osiągnąłem.”. 

W 2012 roku archidiecezja katowicka rozpoczęła starania o wyniesienie ks. Machy na ołtarze. 28 listopada 2019 papież Franciszek podpisał dekret o jego męczeństwie.
Najlepszym miejscem, by poznać ks. Jana Machę jest serwis internetowy stworzony przez "Gościa Niedzielnego": janmacha.gosc.pl

Agnieszka Huf

aktualności