Beatyfikacja
Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy
"Po co nam święci ? Podciągają nas do góry, do Boga."
Ks. Jan Macha. Święty spośród nas
Papież Franciszek podjął decyzję o beatyfikacji ks. Jana Machy
Modlitwa o łaskę za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Jana Machy
Oficjalna dokumentacja procesu beatyfikacyjnego
Uroczystość
"Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy"
Wierność i miłosierdzie
Droga na ołtarze
Modlitwa
Dokumenty procesowe
W Mediach
Artykuły prasowe
Audycje
Podcasty
Filmy
Konkurs dla grup charytatywnych
Turniej piłki ręcznej
Wyrok śmierci na ks. Jana Machę oraz jego najbliższych współpracowników: kleryka Joachima Gürtlera oraz Leona Rydrycha wydany 17 lipca 1942 r. przez Drugą Izbę Karną Senatu Wyższego Sądu Krajowego w Katowicach jest świadectwem wyjątkowej wagi. Dowodzi zarówno heroizmu oskarżonych, jak i tego, że działali wyłącznie z dwóch pobudek: chrześcijańskiej miłości bliźniego oraz umiłowania ojczyzny.
Skazanie 17 lipca 1942 r. ks. Jana Machę oraz dwóch jego współpracowników Joachima Gürtlera oraz Leona Rydrycha na karę śmierci było działaniem bezprawnym nawet w świetle niemieckiego prawa ocenia prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego. Przedstawiamy historyczno-prawną analizę protokołu z procesu ks. Jana Machy przed niemieckim Wyższym Sądem Krajowym w Katowicach, 17 lipca 1942 roku.
Podczas konfrontacji z watykańskimi ekspertami, historykami i teologami postulator musiał szczegółowo wyjaśnić, jak należy rozumieć motywy aresztowania ks. Machy i wydania na niego wyroku śmierci. Palącą kwestią stało się zmierzenie z pytaniem, dlaczego w uzasadnieniu tego wyroku pojawiło się sformułowanie „Hochverrat” (zdrada stanu).
Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript.Zmień ustawienia lub wypróbuj inną przeglądarkę.