Beatyfikacja w Katowicach

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy odbędzie się w sobotę, 17 października br., w katedrze Chrystusa Króla.

2020-02-26

Mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – kard. Angelo Becciu. Bohaterski śląski kapłan stanie się odtąd wzorem świętości i duchowym przewodnikiem prowadzącym współczesnych do Chrystusa.

Proces diecezjalny rozpoczął się w 2013 roku w Katowicach, a od marca 2016 r. był kontynuowany w Watykanie. Dekret potwierdzający męczeństwo Sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy, papież Franciszek zatwierdził 28 listopada ubiegłego roku.

Wyświęcony latem 1939 r. ks. Jan Macha pracę kapłańską rozpoczął w ekstremalnie trudnych warunkach na okupowanym przez Niemców Górnym Śląsku. Jako członek konspiracyjnej organizacji skupił się na organizowaniu pomocy rodzinom doświadczonym skutkami niemieckiej okupacji. Stworzył organizację charytatywną obejmującą wiele rodzin na Górnym Śląsku. Jego siatka zostaje rozpracowana przez gestapo, co prowadzi do aresztowania ks. Jana we wrześniu 1941 r. Przechodzi brutalne śledztwo, w którym daje świadectwo męstwa i chrześcijańskiej postawy.

Skazany na karę śmierci, ginie zgilotynowany w więzieniu katowickim w nocy 3 grudnia 1942 r. Jako kapłan wykazywał nadzwyczajną wrażliwość na biedę i potrzeby innych. Ten charyzmat jego posługi ma dzisiaj szczególne znaczenie, podobnie jak wierność powołaniu kapłańskiemu. W kanonie narodowej pamięci powinny pozostać słowa z jego ostatniego listu, pisanego do rodziców na kilka godzin przed egzekucją: „Żyłem krótko, lecz uważam, że cel swój osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze. Bez jednego drzewa las lasem zostanie. Bez jednej jaskółki wiosna też zawita, a bez jednego człowieka świat się nie zawali".

Andrzej Grajewski

archiwa