Nagroda specjalna: Parafia Miłosierdzia Bożego w Tychach

Aktywne A – Osiedlowe miejsce spotkań

2020-09-22

Parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego ulokowana jest na terenie najstarszego osiedla miasta Tychy – osiedla A. Wielu naszych mieszkańców zostało pierwszymi lokatorami nowo budowanych bloków na tym osiedlu. W latach 50., otrzymując przydziały mieszkaniowe, rozpoczęli życie w tej części nowo powstającego miasta. Dziś, będąc już w podeszłym wieku, potrzebują wsparcia i opieki młodych ludzi.

Rada parafialna, na czele z ks. proboszczem Józefem Sołtysem, niejednokrotnie na swoich spotkaniach poruszała temat aktywizacji parafian, szczególnie osób starszych. Przy parafii działa sporo grup, w które zaangażowane są m.in. osoby starsze, dlatego nie było łatwo zaproponować nowe spotkania, które byłyby atrakcyjne w formie i przyciągnęły nie tylko parafian, ale również innych mieszkańców osiedla.

Dzięki współpracy rady parafialnej i osób, które aktywnie działają na rzecz mieszkańców osiedla A, udało się w 2017 roku podjąć pierwsze działania mające na celu aktywizację osób starszych naszego osiedla. Wtedy to złożyliśmy projekty integrujące starszych mieszkańców naszego osiedla. Opisane poniżej inicjatywy zostały sfinansowane z budżetu partycypacyjnego miasta Tychy. Środki finansowe rozdzielone na poszczególne osiedla są przeznaczane na inicjatywy lokalne zgłoszone przez mieszkańców i w drodze głosowania wybrane przez lokalną społeczność.

Pierwszą zgłoszoną inicjatywą było zorganizowanie Dnia Seniora. W zamyśle miało to być spotkanie starszych mieszkańców naszego osiedla przy kawie i ciastku. Jednak, jak się okazało, nasi seniorzy to bardzo towarzyska grupa. Po rozmowach z przedstawicielami seniorów zorganizowaliśmy imprezę taneczną. Całości przewodził znany i ceniony wodzirej Mirosław Kantor. Po zakończeniu zabawy wszyscy uczestnicy spotkania ze wzruszeniem mówili, że takie inicjatywy dla seniorów są bardzo ważne i potrzebne. Wiele osób, mieszkając na jednym osiedlu, widuje się tylko w sklepie lub kościele, a nie mają możliwości spotkać się, spokojnie porozmawiać i powspominać stare czasy.

Impreza odbywa się od 2018 roku w jedną z listopadowych sobót w Domu Parafialnym parafii Miłosierdzia Bożego w Tychach. Jest to inicjatywa, która cieszy się wielką popularnością i na stałe wpisała się już w kalendarz imprez naszego osiedla i naszej parafii. Mamy wielką nadzieję, że epidemia koronawirusa nie pokrzyżuje nam planów i tegoroczna edycja odbędzie się bez przeszkód.

Kolejną inicjatywą mającą na celu poprawę jakości życia oraz zaktywizowanie seniorów były warsztaty rękodzielnicze rozpoczęte w lutym bieżącego roku. Była to doskonała okazja, by bardzo miło i aktywnie spędzić czas w dobrej atmosferze. Podczas zajęć można było nie tylko własnoręcznie wykonać piękne produkty, ćwiczyć zdolności manualne i kreatywność, ale również była to okazja do pielęgnowania życia towarzyskiego. Mimo iż z zaproponowanego całego cyklu zajęć odbyło się tylko kilka zajęć, każdy z uczestników miał satysfakcję z własnoręcznie wykonanych ozdób. Epidemia wymusiła konieczność przerwania zajęć, mając na uwadze zdrowie i życie uczestników. Czekamy na możliwość wznowienia zajęć. Mamy nadzieję, że uda się ponownie spotkać i w jesienne wieczory przy filiżance dobrej herbaty wrócić do zajęć rękodzielniczych.

Największą popularnością wśród osób starszych cieszą się zajęcia z aerobiku, które finansowane są nie tylko z budżetu partycypacyjnego, ale również ze środków, którymi dysponuje, powstała w 2019 roku, Rada Osiedla Anna. Podobnie jak warsztaty rękodzielnicze, zajęcia zostały przerwane z powodu epidemii koronawirusa.

Z niecierpliwością oczekiwana jest jesienna edycja aerobiku. Póki co osoby starsze mogą brać udział w zajęciach na świeżym powietrzu (zadbać o zdrowy kręgosłup) oraz w nordic walking. Wspólne działanie osób zaangażowanych w życie parafii oraz osób troszczących się o lokalną społeczność zaowocowało stworzeniem przestrzeni, w której osoby starsze mogą się spotkać i wspólnie spędzić czas. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele inicjatyw, które umilą czas naszym seniorom i pokażą im, jak ważną rolę pełnią w naszej lokalnej społeczności.

Konkurs