Rekolekcje wielkopostne z ks. Janem Machą

Zapraszamy od 21 do 24 marca do wielkopostnej refleksji wokół postaci ks. Jana Machy. Poprowadzi je ks. Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego.

Chorzów Stary, 27 czerwca 1939 r. Ks. J. Macha w ogrodzie przy kapliczce maryjnej w dniu prymicji.

zdjęcie: Archiwum rodzinne

2021-03-18

- Chcemy dać się poprowadzić ks. Janowi po ścieżkach jego życia, więzi z Bogiem, oddania dla bliźnich, a także jego męczeńskiej śmierci. Niech on będzie dla nas wzorem. Niech jego słowa, jego czyny przemówią - zaprasza ks. dr hab. Damian Bednarski, rekolekcjonista i postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy.

Ksiądz Jan Franciszek Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. W 1934 r. idąc za głosem powołania, wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. 25 czerwca 1939 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Adamskiego w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Impulsem do jego aktywności konspiracyjnej były odwiedziny kolędowe w swej parafii pw. św. Józefa w Rudzie Śląskiej na przełomie 1939/1940 roku. Spotyka się wówczas ze skrajną biedą tych, którym ojców i synów aresztowano albo zabito w czasie terroru, jaki na Górnym Śląsku rozpoczął się zaraz na początku niemieckiej okupacji we wrześniu 1939 r. Od tamtej pory rozpoczął intensywną pracę charytatywną i konspiracyjną. Został aresztowany we wrześniu 1941 roku i stracony 2 grudnia 1942 r. Jego proces beatyfikacyjny został już zakończony. Beatyfikacja miała się odbyć w 2020 roku, jednak pandemia koronawirusa odsunęła tę uroczystość w czasie. Jest ona zaplanowana na rok 2021. O tym, kim był ks. Jan Macha, dowiecie się w serwisie janmacha.gosc.pl. Są tam m.in. takie materiały jak: biografia ks. Jana Machy, unikatowe prywatne zdjęcia ks. Machy, listy i kazania - w wersji tekstowej i audio, kopia i dokonana przez specjalistów analiza wyroku wydanego na ks. Jana Machę.

Rekolekcje wielkopostne, których bohaterem będzie ks. Jan Macha, zostaną wygłoszone w parafii świętego Bartłomieja w Bieruniu Starym. Można będzie je śledzić również na stronach serwisu janmacha.gosc.pl/rekolekcje. Zapraszamy!

Rekolekcje