Parafia pw. św. Józefa w Rudzie Śląskiej była jedyną, w której posługiwał ks. Jan Macha. Był tam wikarym przez dwa lata, od września 1939 r. do aresztowania we wrześniu 1941 r.
Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym w którym ks. Jan Macha był ochrzczony i tutaj odprawił swą Mszę św. prymicyjną po święceniach kapłańskich.
Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa katowickiego Stanisława Adamskiego w konkatedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach 25 czerwca 1939 r. Był jednym z 31 neoprezbiterów, ostatniego rocznika śląskich kapłanów wyświęconych przed wybuchem wojny.
Został osadzony w Tymczasowym Więzieniu Policyjnym w Mysłowicach (Ersatz-Polizei Gefängnis Myslowitz), gdzie siedział w strasznych warunkach, poniżany i torturowany do listopada 1941 r. Więzienie po wojnie było wykorzystywane przez komunistów. Później zostało zlikwidowane. Ofiary obu totalitaryzmów upamiętnia obelisk i tablica pamiątkowa.
Jego proces odbył się 17 lipca 1942 r. w Sali nr 89 w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Akt oskarżenia opierał się na zeznaniach jego byłego dowódcy Ksawerego Lazara, złamanego w czasie śledztwa przez gestapo oraz dwóch funkcjonariuszy prowadzących śledztwo, starszych asystentów kryminalnych Baucha i Gawlika oraz notatnika zatrzymanego w czasie aresztowania ks. Machy.
Formację otrzymał w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie, gdzie studiował w latach 1934-1939.
Posłuchaj listów sługi Bożego ks. Jana Machy
Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy odbędzie się w sobotę, 17 października br., w katedrze Chrystusa Króla.