Już w najbliższy weekend Turniej Piłki Ręcznej im bł. Ks. Jana Machy

W Zabrzu i Katowicach rywalizować będą młodzi szczypiorniści i szczypiornistki z całej Polski.

2021-11-29

4 i 5 grudnia na halach sportowych w Zabrzu i Katowicach będą rywalizować młodzi szczypiorniści i szczypiornistki z całej Polski. Organizatorem turnieju jest Instytut Gość Media, a zawody są jednym z wydarzeń towarzyszących beatyfikacji śląskiego księdza męczennika Jana Machy. 

Pochodzący z Chorzowa Jan Macha został skazany na śmierć i ścięty przez Niemców w 1942 r. w więzieniu w Katowicach. 20 listopada 2021 r. został beatyfikowany w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Dlaczego organizujemy ku czci nowego błogosławionego akurat turniej szczypiorniaka? Bo jeszcze zanim Jan Macha wstąpił do seminarium, był aktywnym, zdolnym sportowcem. Trenował piłkę ręczną w barwach Azotów Chorzów, z którymi zdobywał m.in. medale mistrzostw Polski (w rywalizacji 11-osobowej): srebro w 1933 r. i brąz w 1935. 

Turniej imienia bł. Księdza Jana Machy jest rozegrany w sobotę i niedzielę (4 i 5 grudnia) na boiskach w Zabrzu i Katowicach. Występuje 12 zespołów młodzieżowych – zarówno męskich jak i żeńskich. Osobno prowadzona będzie klasyfikacja żeńska i męska. Drużyny będą podzielone na grupy kwalifikacyjne, w ramach których rozgrywki będą prowadzone systemem "każdy z każdym". W sobotę na hali widowiskowo-sportowej Pogoni Zabrze rozegrane zostaną mecze grupowe. Zwycięzcy każdej z grup będą walczyć w meczu finałowym w niedzielę. Zespoły z drugich miejsc w grupie rozegrają mecz o trzecie miejsce, a drużyny z trzeciego miejsca w grupie będą walczyć o miejsce 5 w turnieju. Faza finałowa będzie rozegrana na hali MOSiR w Katowicach w niedzielę. Wstęp na mecze jest bezpłatny, jako organizatorzy turnieju gorąco zapraszamy do dopingowania młodych talentów piłki ręcznej.

Dodatkowo w niedzielę prowadzona będzie relacja video z meczów w fazie finałowej.

Galeria z rozgrywek grupowych Turnieju Piłki Ręcznej im. bł. ks. Jana Machy

Regulamin Turnieju Piłki Ręcznej im bł. Ks. Jana Machy

Program i wyniki Turnieju im. bł ks. Jana Machy

Wojciech Teister

aktualności, turniej