2020

Archiwum

 • 20.03.2020

  Podcasty

  Podcasty o ks. Janie Masze

  Prezentujemy materiały audio o słudze Bożym ks. Janie Masze zrealizowane w studiach "Instytutu Gość Media": "Gościa Niedzielnego" i Radia eM

 • 24.03.2020

  Pamiątki

  Pamiątki po słudze Bożym

  Po męczeńskiej śmierci ks. Jana Machy rodzina przechowała pamiątki, jakie po nim zostały w domu rodzinnym w Chorzowie oraz na probostwie parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej, gdzie pracował do aresztowania 5 września 1941 r. W marcu br. przedmioty przekazano promotorowi procesu beatyfikacyjnego ks. dr. hab. Damianowi Bednarskiemu. Zostaną umieszczone w Izbie Pamięci, która powstanie w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach przed beatyfikacją Sługi Bożego.

 • 10.04.2020

  Wyrok

  Wyrok na sprawiedliwych

  Wyrok śmierci na ks. Jana Machę oraz jego najbliższych współpracowników: kleryka Joachima Gürtlera oraz Leona Rydrycha wydany 17 lipca 1942 r. przez Drugą Izbę Karną Senatu Wyższego Sądu Krajowego w Katowicach jest świadectwem wyjątkowej wagi. Dowodzi zarówno heroizmu oskarżonych, jak i tego, że działali wyłącznie z dwóch pobudek: chrześcijańskiej miłości bliźniego oraz umiłowania ojczyzny.

 • 30.04.2020

  Wyrok

  Ks. Jan Macha – skazany na śmierć za dzieła miłosierdzia czy zdradę stanu?

  Podczas konfrontacji z watykańskimi ekspertami, historykami i teologami postulator musiał szczegółowo wyjaśnić, jak należy rozumieć motywy aresztowania ks. Machy i wydania na niego wyroku śmierci. Palącą kwestią stało się zmierzenie z pytaniem, dlaczego w uzasadnieniu tego wyroku pojawiło się sformułowanie „Hochverrat” (zdrada stanu).

 • 30.04.2020

  Wyrok

  Skazani niewinnie

  Skazanie 17 lipca 1942 r. ks. Jana Machę oraz dwóch jego współpracowników Joachima Gürtlera oraz Leona Rydrycha na karę śmierci było działaniem bezprawnym nawet w świetle niemieckiego prawa ocenia prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego. Przedstawiamy historyczno-prawną analizę protokołu z procesu ks. Jana Machy przed niemieckim Wyższym Sądem Krajowym w Katowicach, 17 lipca 1942 roku.

 • 21.09.2020

  Konkurs

  Konkurs im. ks. Jana Machy rozstrzygnięty

  W marcu br. Instytut Gość Media przy współpracy z Caritas Archidiecezji Katowickiej zainicjował konkurs  promujący osobę Sługi Bożego ks. Jana Machy. Był adresowany do Parafialnych Zespołów Caritas i grup charytatywnych działających przy parafiach na terenie Rzeczpospolitej Polski.

 • 21.09.2020

  książka

  Lepsza niż powieść

  Jak młody ksiądz przed laty trafił na gilotynę, i dlaczego teraz trafi na ołtarze – o tym w książce, którą trzeba przeczytać.

 • 21.09.2020

  książka

  Ścięty za pomoc rodzinom

  Został skazany i ścięty przez Niemców za zdradę stanu, bo działał… charytatywnie. Wyszła książka o nim: „Zawsze myśl o niebie... Historia Hanika – ks. Jana Machy (1914–1942)”. Spotkanie z autorką odbyło się 17 lipca 2020 r. w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej.