Prezentujemy materiały audio o słudze Bożym ks. Janie Masze zrealizowane w studiach "Instytutu Gość Media": "Gościa Niedzielnego" i Radia eM
Po męczeńskiej śmierci ks. Jana Machy rodzina przechowała pamiątki, jakie po nim zostały w domu rodzinnym w Chorzowie oraz na probostwie parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej, gdzie pracował do aresztowania 5 września 1941 r. W marcu br. przedmioty przekazano promotorowi procesu beatyfikacyjnego ks. dr. hab. Damianowi Bednarskiemu. Zostaną umieszczone w Izbie Pamięci, która powstanie w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach przed beatyfikacją Sługi Bożego.
Wyrok śmierci na ks. Jana Machę oraz jego najbliższych współpracowników: kleryka Joachima Gürtlera oraz Leona Rydrycha wydany 17 lipca 1942 r. przez Drugą Izbę Karną Senatu Wyższego Sądu Krajowego w Katowicach jest świadectwem wyjątkowej wagi. Dowodzi zarówno heroizmu oskarżonych, jak i tego, że działali wyłącznie z dwóch pobudek: chrześcijańskiej miłości bliźniego oraz umiłowania ojczyzny.
Podczas konfrontacji z watykańskimi ekspertami, historykami i teologami postulator musiał szczegółowo wyjaśnić, jak należy rozumieć motywy aresztowania ks. Machy i wydania na niego wyroku śmierci. Palącą kwestią stało się zmierzenie z pytaniem, dlaczego w uzasadnieniu tego wyroku pojawiło się sformułowanie „Hochverrat” (zdrada stanu).
Skazanie 17 lipca 1942 r. ks. Jana Machę oraz dwóch jego współpracowników Joachima Gürtlera oraz Leona Rydrycha na karę śmierci było działaniem bezprawnym nawet w świetle niemieckiego prawa ocenia prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego. Przedstawiamy historyczno-prawną analizę protokołu z procesu ks. Jana Machy przed niemieckim Wyższym Sądem Krajowym w Katowicach, 17 lipca 1942 roku.
W marcu br. Instytut Gość Media przy współpracy z Caritas Archidiecezji Katowickiej zainicjował konkurs promujący osobę Sługi Bożego ks. Jana Machy. Był adresowany do Parafialnych Zespołów Caritas i grup charytatywnych działających przy parafiach na terenie Rzeczpospolitej Polski.
Jak młody ksiądz przed laty trafił na gilotynę, i dlaczego teraz trafi na ołtarze – o tym w książce, którą trzeba przeczytać.
Został skazany i ścięty przez Niemców za zdradę stanu, bo działał… charytatywnie. Wyszła książka o nim: „Zawsze myśl o niebie... Historia Hanika – ks. Jana Machy (1914–1942)”. Spotkanie z autorką odbyło się 17 lipca 2020 r. w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej.